czwartek, 1 września 2011

Cassandra Clare "Miasto upadłych Aniołów"Pamiętam moje pierwsze spotkanie z "Miastem Kości". Pochłonęłam je niczym mój brat pierogi z serem. Doskonale wiem, jaka byłam wtedy zauroczona. I powieścią, i Jace'm. Siedziałam wtedy jak na szpilkach i czekałam, aż dorwę w swoje szpony "Miasto Popiołów" i "Miasto Szkła". Do tej pory czuję swoje rozczarowanie po nich, bowiem nie dorównywały pierwszej części. Sięgając po "Miasto Upadłych Aniołów" miałam nadzieję, że te krzywdy zostaną mi wynagrodzone. Nie czekałam nawet, żeby przeczytać wpierw "Mechanicznego Anioła", gdyż słyszałam, że to ułatwiłoby mi lekturę. Byłam taka zapatrzona i... hm... spokojnie mogę użyć słowa zadurzona.

Od wydarzeń w Alicante minęło sześć tygodni. Sześć tygodni, podczas których bohaterowie zdążyli ułożyć sobie życie. Clary wreszcie może nazwać Jace'a swoim chłopakiem. Nie jest to już zakazane uczucie. Rzuciła ogólniak na rzecz treningów Nocnego Łowcy. Chce tego, co matka próbowała wypleść z jej życia przez tyle lat. Ponadto dzieli wraz z Jace'm sekret. Tylko ta dwójka wie, że Anioł przywrócił chłopaka do życia.

Simon próbuje przyzwyczaić się do swojego nowego życia. Powiedział matce, że jest wampirem. Niestety, kobieta nie zareagowała zbyt entuzjastycznie. W dodatku igra z ogniem, umawiając się z dwiema niezwykłymi dziewczynami: Nocną Łowczynią, Isabelle i likantropką, Maią. W dodatku żadna z nich nic nie wie o tej drugiej.

Alec i Magnus wyruszyli w podróż dookoła świata, a Jocelyn z wielkim entuzjazmem przygotowuje się do ślubu z Lukiem.

Tymczasem ktoś potajemnie morduje Nocnych Łowców i próbuje zabić Chodzącego Za Dnia.

Pierwsze, za co się wezmę, to uwagi do Polskiego wydawcy. Zwróćcie uwagę na okładkę - czyż nie jest okropna? Nie będę robić dłuższych wywodów, ale nawet grzbiet różni się od poprzednich części. Poza tym znalazłam w książce dużo literówek i jedną pomyłkę (na stronie 200'którejś było napisane, że Clary wybrała się do Miasta Kości z Maryse i Kylem, a przecież wszyscy ci, którzy czytali wiedzą, że to był Luke), a także tłumaczka jakoś dziwnie odmieniała imię Jace'a.

Teraz swoje żale skieruję w inne strony. Gdy dowiedziałam się, jak zakończy się "Miasto Szkła", miałam wrażenie, że to będzie koniec. Zaczęłam zastanawiać się, co będzie się działo w czwartej części, bowiem epilog wskazywał na zakończenie wszystkich spraw w świecie Nocnych Łowców. Valentine zginął i to chyba przewidzieli już wszyscy. Nie zniosłabym, gdyby autorka postanowiła go wskrzesić, albo co gorsza, gdyby okazało się, że to był "podrobiony" Valentine i ten prawdziwy wciąż żyje, bo czegoś takiego nienawidzę. Potem zwróciłam uwagę na podział powieści - książka składa się z dwóch ksiąg, a nie tak jak poprzednie z trzech, a także nie ma epilogu. To sprawiło, że zaczęłam podejrzewać, że to nie będą już te "Dary Anioła", które pokochałam. I miałam rację.

Za dużo Simona. Ja rozumiem, że miał tu odegrać ważną rolę, i że obecnie jest szał na wampiry, ale błagam, litości. Ledwie chłopaka toleruję, gdy pojawia się w niewielkiej ilości, ale taka dawka jest dla mnie zabójcza. Po prostu Simon mnie denerwuje i nie mogę jakoś wzbudzić w sobie sympatii do niego.

Za dużo prywatnych spraw bohaterów. Mnie naprawdę nie interesuje, ile dziewczyn ma Simon, albo to, ile razy Clary próbowała dobrać się do Jace'a i odwrotnie. Nie obchodzi mnie to. Miałam wrażenie, że w tej części autorka skupia się głównie na tym, a przecież to nie jest najważniejsze.

Za mało akcji, walki. Przynajmniej na początku krew się nie lała, demony nie atakowały. Halo! Czy ja jakieś niebezpieczeństwo tutaj znajdę? Raczej nieprędko.

Za mało Aleca i Magnusa. Polubiłam ich w Mieście Szkła, a tutaj wybrali się na wycieczkę i tyle ich widziałam.

A teraz moja sprawa kluczowa, która nosi tytuł "Kto zrobił Jace'owi pranie mózgu?". Bo mam wrażenie, że chłopak zmienił się od "Miasta Kości". To już nie jest ten sam facet, w którym się "zabujałam". To już nie jest ON. W tej części zachowywał się jak obłąkany. Już od "Miasta Popiołów" zaczynał dziwaczeć, ale myślałam, że mu przeszło.

Zakończenie bardzo mile mnie zaskoczyło. Pełno akcji i walki. Wciągnęło mnie bez opamiętania. Mam wrażenie, że gdyby nie lekki i przyjemny styl pisania autorki, to nigdy nie dotarłabym do tej chwili, czego niezmiernie bym żałowała. Uważam, że lepszego zakończenia nie mogłam sobie wyobrazić i to ono zrekompensowało mi po części te wady całej reszty.

Książkę polecam fanom Cassandry Clare i tym, którzy wielbią "Dary Anioła". Myślę, że oni dotrwają do końca. Jeśli ktoś nie czytał poprzednich części, niech się lepiej nie bierze za "Miasto Upadłych Aniołów", bowiem nie do końca będzie w temacie, a także książka sama w sobie jest przeciętniakiem. Może następna część będzie lepsza, w co pokładam wielką nadzieję, bo inaczej chyba nie przebaczę, że zepsułam sobie taką świetną serię czytając jej kontynuację.

I mimo, że zakończyłam już tę lekturę, to nadal nie wiem, skąd się wziął tytuł.